اتصالات دنده ای چیست؟

به طور کلی اتصالات  به دو نوع اتصالات جوشی و دنده ای تولید می شوند که هریک از آنها دارای اتصالات مختلف دیگری نیز می باشند.شاید یکی از قدیمی ترین روش های اتصال سیستم های لوله کشی اتصالات دنده ای باشد. اتصالات جوش محفظه ای  ( ساکت ولد) همانند اتصالات رزوه ای مه معمولا برای لوله های با قطرکم استفاده می شوند معمولا برای قطر اسمی 2 اینچ یا کم تر.از اتصالات دنده ای در جاهای کم هزینه و غیر حساس مانند لوله کشی آب خانه های مسکونی  سیستم های اطفاء حریق و سیستم های خنک کننده صنایع کاربرد دارند. جنس اتصالات دنده ای معمولا از چدن معمولی و چدن نشکن و آلیاژ های برنج و برنز و یا آلیاژ های برنجی و برنزی کوبیده شده (فورج) و کربن استیل و استینلس استیل ساخته می شوند.    

مزایا و معایب اتصالات دنده ایی 

مزایای اتصالات دنده ای :

معمولا دارای بازدهی نصب بالا بوده و نیاز به تجربه و مهارت خاصی در نصب نمی باشد.

یکپارچگی و یکدستی عدم نشت در فشار های کاری کم و درجه حرارت های پایین و جاهایی که سیستم با لرزش مواجه نیست.

معایب اتصالات دنده ای :

تغییرات سریع دما در سیستم میتواند موجب بوجود آمدن اختلاف انبساطی بین لوله و اتصالات شود که ممکن است منجر به نشتی در سیستم لوله کشی گردد.

لرزش ها و عوامل تشدید کننده ای مثل فشار میتواند موجب بروز تنش بالا در رزوه اتصالات شده و در نهایت موجب شکستگی در محل پایه رزوه ها گردد.

باید از بکارگرفتن اتصالات رزوه ای درلوله کشی سیستم های پر خطر در حد امکان اجتناب گردد.

آسیب پذیری اتصالات رزوه ای در برابر فرسودگی و خستگی بسیار مهم و حائز اهمیت میباشد مخصوصا در جاهایی که رزوه های بدون پوشش در معرض خوردگی قرار دارند.

 انواع اتصالات دنده ای استیل موجود در تامین تجهیز استیل اول عبارتند از :

زانو _ چپقی _ مهره ماسوره _ مغزی _ تبدیل _ سردنده _ بوشن لوله ای _ بوشن آچار خور _ کپ _ سراهی .

زانویی 45 درجه  _ زانویی 90 درجه  _ زانویی چپقی و ویژگی های زانویی دنده ای استیل عبارتند از امکان تعویض آسان و راحت هنپمچنین عملکرد سریع در لوله کشی و امکان باز و بسته شدن و تعمیر آسان در مسیر لوله کشی .در صنایع مختلفی کاربرد دارد از جمله نفت گاز پتروشیمی وصنایع غذایی و نیروگاهی و کاغذسازی تاسیسات ساختمانی دستگاههای تصفیه آب و همینطور در تولیدات صنعتی بزرگ مثل کشتی سازی  واگن سازی وسد سازی میتوان از زانوهای دنده ای استیل استفاده کرد.

سردنده : سردنده استیل یکی از اتصالات لوله ای میباشد که یک طرف آن دارای دنده  npt یا رزوه و طرف دیگر بدون دنده میباشد که با جوش دادن به لوله و سایر اتصالات متصل می شود. مقاومت و تحمل حرارتی سردنده های استیل معمولا بین 25- درجه تا 180+ درجه سانتیگراد میباشد.

بوشن ساده استیل : یک قطعه لوله استوانه ای شکل و تو خالی که از سمت داخل دارای دنده میباشد و این وسیله برای اتصال دو لوله هم قطر در یک جهت مورد استفاده قرار میگیرد بوشن استیل اتصالی است که دوسر آن دنده و مادگی به سمت داخل رزوه می باشد که از سایز1/8اینچ الی 4 اینچ میباشد . در رده های 10 باتحمل فشار 20 بار و رده 40 باتحمل فشار 30 بار و رده 80 با تحمل فشار 50 بار و کلاس 3000 فشار قوی باتحمل بار 204 بار مورد استفاده قرار میگیرد .

بوشن آچار خور : یک قطعه لوله استوانه ای شکل و تو خالی و از بیرون دو خط برآمده و از داخل دنده شده میباشد و جهت اتصال دو لوله هم قطر ودر یک راستا مورد استفاده قرار میگیرد و این بوشن می توانداتصالات دو رو سر دنده راهم وصل کردکه بوشن استیل اتصالی است که دو سر دنده آن مادگی به صورت داخل رزوه میباشد. مشخصات بوشن های آچار خور روی بدنه بوشن برآمده و مشخص میباشد.و از آلیاژهای مختلفی مثل  بوشن آچار خور آلیاژ 201 و آلیاژ 304 و آلیاژ 316 ساخته وتولید می شود.

کپ : ویژگی های اصلی کپ یا درپوش دنده ای صنعتی و صنایع شیمیایی عبارتند ازکارکرد عالی ومقاوم در برابر حرارت و فرسایش و خورندگی همچنین طول عمر مفید در برابر هزینه پایین و مسدود سازی خط و صد در صد قابل بازیافت و مقاومت بسیار بالا نسبت به وزن.

سه راهی استیل : از سه دهانه دنده ای تشکیل شده است که قطر این دهانه ها به صورت تک سایز و یا مساوی یا بصورت تبدیل ردیوس میباشد سه راه استیل در دو نوع اتصال دنده ای و جوشی تولید میشود که مدل دنده ای آن از سایز 1/8 تا 4 اینچ و از آلیاژهای 201 و 304 و 316 و در صنایع غذایی و دارویی و پتروشیمی مورد استفاده قرار میگیرد.