شیر پروانه ایی 

شیر های پروانه ای بخاطر کارایی آسان و راحتی که دارند از پرمصرف ترین شیر های قطع و وصل و یا کنترل سیال محسوب می شوند. شیر پروانه ای به عنوان شیر (¼) دور دسته بندی می شود. این شیر مانند یک شیر توپی برای بسته شدن و توقف رسانه، سریع عمل می کند، اما برخلاف شیر توپی، شیر پروانه ای می تواند به صورت تدریجی باز و بسته شود. این تفاوت به این معنی است که دیسک همیشه در مسیر جریان وجود دارد و باعث افت فشار جریان سیال می شود. باترفلای ولو کلاس 150_ باترفلای ولو کلاس 300 _باترفلای ولو کلاس 600 - باتر فلای ولو کلاس 900 - باترفلای ولو کلاس 1500 - باترفلای ولو کلاس 2500 - باتر فلای ولو کلاس PN10 - باترفلای ولو کلاس PN16 - باترفلای ولو کلاس PN25 .                                                                                                              آلیاژ بدنه شیرپروانه ای فلنج دار از جنس فولاد WCB - شیرپروانه ای فلنج دار چدن نشکن GGG40 - شیرپروانه ای فلنج دار چدن معمولی -شیرپروانه ای فلنج دار استیل 304 و 316 و شیرپروانه ای فلنج دار آلومینیوم برنز و برنجی میباشد و با توجه به نوع جریان فشار کار و درجه گرما انتخاب می شود .شیرهای پروانه ای، به واسطه عملکرد آسان و راحتی که دارند، از پرکاربرد ترین شیر های قطع و وصل و یا کنترل سیال محسوب می شوند.

اجزای تشکیل دنده شیر پروانه ای اهرمی

بدنه شیر پروانه ای : آلیاژ بدنه این مدل شیرآلات صنعتی می‌تواند بسته به نوع سیال، فشار کاری و درجه حرارت متفاوت باشد؛ به همین دلیل تولیدات شیر پروانه ای ویفری با استفاده از متریال مختلفی مانند چدن استیل، فولاد و غیره انجام می‌شود. بر اساس نوع ساخت و اندازه، کلاس بدنه این مدل شیر‌ها در دسته‌های کلاس های 150، 300  طبقه بندی شده یا به عنوان PN10، PN16، PN25 و PN40  ساخته می‌شود.

دیسک شیر پروانه ای: قسمت دیگری از باترفلای ولو ویفری یا شیر پروانه ای(دیسک) نام دارد که بیشترین تماس را با سیال خواهد داشت بیشترین فشار روی دیسک میباشد به همین دلیل در زمان خرید این مدل شیر، حتما باید دقت کنید که جنس دیسک با مشخصات سیال و شرایط کاری همخوانی داشته باشد. برای مثال از دیسک‌های آلمینیوم برنزی  برای آب شور استفاده می‌شود و دیسک‌های تفلونی برای سیالاتی که استید بسیار بالایی دارند مناسب هستند.

سیت شیر پروانه ای: سیت یا لاینر وظیفه آب بندی شیر پروانه ای ویفری را بر عهده دارد و با توجه به نوع سیال، از متریال مختلفی ساخته می‌شود. برای مثال سیت‌های لاستیکی برای کار تا فشار 25 بار و دمای 80 تا 100 درجه سانتی گراد مناسب هستند.و سیت تفلنی کار تا فشار 40 بار و دمای 10- تا 220+ درجه سانتی گراد مناسب هستند. باید بدانید که بیشترین خرابی شیر پروانه ای ویفری مربوط به قسمت لاینر است- به همین دلیل باید در زمان خرید این محصول، به کیفیت سیت دقت ویژه ای داشته باشید.

استم شیر پروانه ای: استم باترفلای ولو ویفری معمولا از جنس استیل ساخته شده و به دیسک وصل می‌شود؛ به این ترتیب می‌تواند نیروی دستی یا برقی را به دیسک منتقل کرده و امکان چرخش سریع 90 درجه ای آن را فراهم کند. 

روش انتخاب درست باترفلای ولو یا شیر پروانه ای ویفری : 

نحوه انتخاب این محصول بستگی به نوع سیال، فشار کاری، دمای کاری، نوع اتصال، فضا و محیط محل نصب بستگی دارد. با توجه به این موارد، از متریال های مختلف در شیر پروانه ای استفاده می شود این محصول دارای کاربرد راحت و سریع می باشد. که با چرخش 90 درجه ای دسته شیر مجرابند از حالت کاملا بسته به حالت کاملا باز تغییر حالت پیدا میکند . مدل های گیربکسی نیز با چرخش فلکه گیربکس قابلیت باز شدن شیر را دارد، قابلیت تنظیم جریان در این نوع شیر ها از شیر های اهرمی خیلی بهتر است  به دلیل عملکرد خوب این شیر در خطوط سیستم های لوله کشی صنعتی، سایز های بزرگ این محصول بسیار پر کاربرد بوده و  استقبال خوبی از سمت مشتریان مواجه می شود  که تعمیر آن ها بسیار ساده است ولی باید مرتب گریس کاری گردند.  در بعضی از موارد خاص عملگر شیر پروانه ای را قابل تعویض کردن می سازند به این ترتیب که اگر عملگر با مشکل رو به رو شد ومتوقف شد می توان آن را از حالت برقی یا خودکار خارج و به عملگر دستی تبدیل کرد تا تعمیرات لازم بر روی عملگر انجام شود .

انواع شیر پروانه ای فلنج دار :

شیر پروانه ای فلنج دار گیربکسی

عملگر گیربکسی از مجموعه یک چرخ دنده ای مارپیچی شکل و حلزونی تشکیل شده است  با چرخش فلکه توسط نیروی دست اپراتور چرخ دنده ها به شافت شیر پروانه ای انتقال می یابد که در واقع این عملگر برای راحت چرخیدن دیسک روی شافت شیر پروانه ای فلنجی وصل می شود و اپراتور با چرخاندن فلکه به آسانی شیر را باز یا بسته می کند.

شیر پروانه ای فلنج دار با عملگر پنوماتیک*

عملگر پنوماتیک هم یکی دیگر از عملگر های هست که بدلیل سرعت عمل و دقت بسیار بالا در زمان هایی که نیاز به اپراتور نباشد روی باتر فلای ولو فلنجی نصب می شود.

از عملگر پنوماتیک به همراه شیر برقی برای بسته و باز شدن و از عملگر پنوماتیک با پوزیشنر برای کنترل کردن جریان با باترفلای ولو فلنجی استفاده کرد.

ویژگیهای فنی و کاربرد های شیر پروانه ای:

از خصوصیات شیر پروانه ای می توان به سبک بودن وزن، کنترل کردن راحت و افزایش دادن سرعت جریان در مدت زمان کوتاه وموقعی که شیر در حال باز شدن است، اشاره کرد. ولو های پروانه ای در دسته ولو های دو طرفه قرار دارند در مواردی که باز و بسته شدن سریع شیر پروانه ای مورد نظر میباشد . نصب فوری و افت فشار کم - نیاز نداشتن به نگه دارنده اضافی -استفاده آسان و راحت - استفاده از ولو برای باز کردن وبسته شدن وکنترل جریان.

کاربردهای شیر پروانه ای درایستگاه نیروگاههای حرارتی وهیدرولیکی - درصنایع مختلف ازجمله نفت گاز پتروشیمی  وخطوط آب وفاضلاب - صنایع غذایی  دریایی میباشد.