شیر توپی یا بال ولو چیست؟

شیر توپی نوعی شیر پلاگین با عامل توقف جریان توپی شکل است این شیر می تواند جریان را با استفاده از یک توپ توخالی سوراخ دار و چرخان کنترل کند. هنگامی که سوراخ توپ در راستای جریان باشد باز است و زمانی که توسط دسته سوپاپ 90 درجه بچرخد بسته می شود. دستگیره در حالت باز در راستای جریان قرار می گیرد و در صورت بسته بودن عمود بر آن قرار می گیرد که باعث می شود به راحتی وضعیت شیر تایید شود.

 نحوه کار شیر توپی استیل:

نحوه عملکرد شیر توپی استیل به این صورت است که توپ درون شیر دارای مجرایی است که با قرار گرفتن اهرم باز و بسته شیر در حالت باز جریان آزادانه از طریق آن عبور می کند و هنگامی که اهرم در حالت بست کامل 90 درجه قرار میگیرد شیر به طور کامل مسدود می شود. اهرم باز و بست در هر وضعیت دیگری قرار بگیرد جریان به طور جزئی قطع می شود. در حقیقت می توان گفت که شیر توپی عملا برای قطع و وصل کردن کامل جریان سیال طراحی شده است.

کاربردهای بال ولو یا شیر توپی :

 از بال ولو در انواع سیستم های پایپینگ به عنوان یک شیر قطع و وصل جریان استفاده کرد که موجب توقف بدون نشتی جریان می شود.می توان از شیر توپی در سیستم های دارای هوا، گاز، بخار و محصولات هیدروکربنی استفاده کرد.از شیرهای توپی می توان در کاربردهای فشار و دمای بالا استفاده کرد.همینطور شیر توپی  با لوله ابزار برای اتصال ابزار استفاده می شود.برای کاربردهای تخلیه در پایین و دریچه در بالا مناسب است.در سیستم های خنک کننده آب استفاده می شود.برای سیستم های تحت فشار بخار مناسب است .

مزایای استفاده از بال ولو :

باز وبسته شدن سریع 

آب بندی قابل اطمینان برای کاربردهای دما و فشار بالا

اندازه و وزن شیر کم همان سایز و ویژگی است.

تنوع در انتخاب به دلیل وجود طرح های مختلف شیرهای توپی

سهولت در کارکرد 

مقرون به صرفه

بال ولو در اندازه های بزرگ در بازار موجود است.

دسته شیر حرکت چرخشی 90 درجه دارد.

در برخی از انواع بال ولو، قطعات داخلی را می توان بدون جدا کردن شیر از خط لوله تعویض کرد.


مشخصات شیر بال ولو یا شیر توپی استیل چیست ؟
اندازه: 1/2 اینچ تا 8 اینچ محدوده دما: -20 تا 180 درجه سانتیگراد. فشار کاری: ANSI 150. دستگیره عایق، دسته اهرمی قابل قفل شدن. حرکت: چرخش 90 درجه ATEX تایید شده است.


شیرهای بال ولو استنلس استیل فلنج دار چیست ؟
 شیرهای بال ولو استیل 2 تکه فولاد ضد زنگ برای کاربردهای نفت و گاز و همچنین کاربردهای شیمیایی و صنعتی عمومی طراحی شده اند و دارای گواهینامه دوگانه استاندارد (API  641) و ایمن در برابر آتش استاندارد (API  607). این شیرهای بال ولو ریخته‌گری شده و با سطح تمیز و  با دسته قفل‌کننده ربع 90 درجه  ارائه می‌دهند. با حذف دستگیره امکان نصب آسان محرک های الکتریکی اکچیتور یا پنوماتیکی را با پد نصب مستقیم استاندارد صنعتی ISO 5211 می دهد. این امر  دیگر نیاز به باز و بست کردن دستی نیست  که سایش، فشار و نوسانات دما را جبران می کند. همه شیرها بر اساس API  598 تست شده اند.برای آب آشامیدنی یا کاربردهای با خلوص بالا مناسب نیست. شیرهای بال ولو استیل 2 تکه فولاد ضد زنگ 304 و 316 استاندارد ANSI  150# برای کاربردهای نفت و گاز و همچنین کاربردهای شیمیایی و صنعتی عمومی طراحی شده اند و دارای گواهینامه دوگانه استاندارد (API  641) و ایمن در برابر آتش استاندارد (API  607). این شیرهای بال ولو ریخته‌گری شده و با سطح تمیز و  با دسته قفل‌کننده ربع 90 درجه  ارائه می‌دهند. با حذف دستگیره امکان نصب آسان محرک های الکتریکی اکچیتور یا پنوماتیکی را با پد نصب مستقیم استاندارد صنعتی ISO 5211 می دهد.پورت کامل برای جریان نامحدود بدنه، توپ و شفت  استیل 316 آبند بال ولو فلنج دار استیل  RTFE میباشد که عمر چرخه را افزایش می دهند و گشتاور را کاهش می دهند.