فلنج ساکت ولد چیست ؟

فلنج ساکت ولد (Socket Weld Flange) که بنام فلنج ساکت نیز شناخته می شود یکی از انواع فلنج هایی میباشد که بوسیله جوش دادن به اتصالات و لوله متصل می شود و برای وصل کردن لوله با سایز های کوچک مورد استفاده قرار میگیرد که یک نوع فلنج جوشی میباشدفلنج ساکت ولد را به اختصار فلنج SW نیز می گویند که دارای یک قسمت فرورفته مثل یک شیار در داخل فلنج است و این شیار به عنوان راهنمای تنظیم کننده عمق لوله ای که به فلنج وارد میشود عمل می کند .این فلنج میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای فلنج های گلودار جوشی و فلنج اسلیپون باشد.  همان طور که درباره فلنج ساکت ولد ذکر شد فلنج ساکت ولد یک فضای تورفتگی وخالی دارد که لوله در آنجا قرار می گیرد و بعد از جا گیری لوله سپس جوشکاری بر روی آن انجام می دهند که این حرکت سبب می شود تا این  فلنج از آب بندی بسیار خوب و مطمعنی برخوردار باشد و این ویژگی باعث میشود تا فلنج ساکت ولد محبوبیت بالایی در بازار کسب کند و در جایگاه یکی پراستفاده ترین و پرطرفدارترین فلنج ها در صنعت تاسیسات و لوله کشی قرار بگیرد.

مزایای فلنج ساکت ولد :

قابلیت متصل شدن به لوله ها و شیر هایی با قطر بزرگ و دیگر اتصالات را دارد : فلنج های ساکت ولد به علت اینکه قابلیت تنظیم بالا و انعطاف پذیری بالایی برای اتصال به لوله‌ها و شیرهای با قطر بزرگ مناسب میباشد. داشتن خطر نشتی بسیار پایین : به علت اینکه فلنج های ساکت ولد دارای یک گلوی جوش قوی میباشد و احتمال نشتی در این قسمت به شدت کاهش پیدا میکند .

قابلیت متصل شدن به لوله ها و شیر هایی با قطر بزرگ و دیگر اتصالات را دارد : فلنج های ساکت ولد به علت اینکه قابلیت تنظیم بالا و انعطاف پذیری بالایی برای اتصال به لوله‌ها و شیرهای با قطر بزرگ مناسب میباشد.

دارای مقاومت بالا در برابر فشارکاری : فلنج های ساکت به علت جوشکاری محکم و درست از مقاومت بالایی در برابر فشار و نیروی کار برخوردار است .

 به دلیل طراحی خاصی که دارد نیاز به خال جوش برای تنظیم کردن محل نگهداری لوله ندارد .  به واسطه اعمال جوش از بخش بیرونی یا قسمت بیرونی هیچگونه زائده ای در داخل خط وجود ندارد . در محیط هایی که احتمال نشتی در آن ها بالا میباشد مورد مناسبی است . آب بندی بسیار خوب ومناسبی دارد . اتصالات ساکت ولد هزینه تولید کمتری نسبت به اتصالات جوشی دارند . 

معایب فلنج ساکت ولد :

به علت اینکه امکان انبساط لوله وجود دارد بنابراین بر طبق استاندارد ASME B31.1  فاصله معینی بین لوله و قسمت برآمدگی باید رعایت شود که به آن فاصله انبساطی نیز میگویند . همچنین فاصله انبساطی سبب میشود که مواد جامد در این فاصله جمع و انباشته شوند که مواد خورنده یا فرسایش دهنده به طور مستقیم با فلنج ساکت در تماس باشند و عمر مفید فلنج ساکت کمتر شود که این ویژگی ها ومعایب برای تمامی فلنج های ساکت جوشی صدق میکند .

 درباره فلنج ساکت ولد :

اتصال فلنج ساکت با روش جوشکاری از سمت داخل و بیرون به لوله میباشدکه از قسمتی که تورفتگی دارد لوله ها در داخل فلنج جا می گیرند و سپس از جهت داخل و همینطور بیرون به روش جوشکاری  جوش فیلت می شوند و به علت اینکه جوش از داخل استحکام و مقاومت و خستگی این مدل فلنج نسبت به فلنج های اسلیپون افزایش پیدا کرده است . فلنج ساکت ولد که به آن فلنج ساکت یا فلنج ساکتی میگویند که از متریال های مختلفی تولید و ساخته می شودو از مهم ترین آن ها می توان به فلنج ساکت ولد از آلیاژهای فولاد کم کربن و پر کربن همچنین فلنج ساکت ولد از جنس و آلیاژ فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) و فلنج ساکت از آلیاژهایی از جنس آلیاژ کربن استیل نام برد که در استاندارد ASME B31.1 تمام ابعاد و جنس و آلیاژ مورد نیاز تولید و ساخته میشود .

فلنج ساکت یکی از انواع فلنج‌هایی است که در سیستم‌های لوله کشی که دارای فشار ودمای بالا هستند استفاده می‌شود که بعضی از مشخصات فنی فلنج ساکت عبارتند از : 

شکل فلنج : فلنج ساکت ولد به شکل یک دایره میباشد که دارای  یک سوراخ مرکزی و چهار تا هشت سوراخ است که برای لوله‌کشی و ... مناسب است. نکته قابل توجه در این فلنج ها این است که به علت طراحی خاصی که دارد فقط برای لوله های با قطر کوچک مناسب میباشد و در سیستم هایی که دارای دمای بالا وفشار بالا هستند استفاده میشود و همینطور به علت نوع طراحی آن کمی پیچیده تر از بقیه فلنج ها است که برای استفاده درست و مطمعن احتیاج به مهارت و توانایی بالا در جوشکاری دارد .

ضخامت : معمولا ضخامت فلنج های ساکت ولد برابر با ضخامت لوله میباشد که در اندازه‌های مختلفی موجود است.

دما: از فلنج ساکت ولد در دماهای مختلفی استفاده می‌کنند از حداکثر 1000 درجه فارنهایت (537درجه سانتیگراد) برای فلنج های تولید شده از آلیاژ فولاد کربنی و تا 1500 درجه فارنهایت (815 درجه سانتیگراد) برای فلنج هایی با آلیاژ استیل ضد زنگ .

اندازه :  فلنج های ساکت در اندازه‌ و سایز های مختلفی تولید و ساخته می‌شود که از سایز 1/2 اینچ تا 24 اینچ (12.7 میلی‌متر تا 609.6 میلی‌متر) می‌باشد.

فشار : از فلنج ساکت ولد معمولاً برای کاربردهایی با فشار بسیار بالا استفاده میشود .

جنس آلیاژ : فلنج های ساکت ولد را می‌تواند از مواد مختلفی تولید کرد از جمله آلیاژ  فولاد کربنی  استیل ضد زنگ   فولاد آلیاژی و...  .

استاندارد : فلنج های ساکت ولد معمولا با استفاده از استانداردهای ASME B16.5، ASME B16.47 Series A و B MSS SP-44، API 605، و...  تولید میشود .

مدل جوش فلنج : فلنج های ساکت با استفاده از روش جوشکاری مثل جوش TIG یا جوش MIG جوشکاری میشوند .