انواع شیر های گازی و توپی 

شیرگازی دنده ای دوتیکه استنلس استیل

شیر توپی گازی

یکی از انواع شیرآلات قطع و وصل که وظیفه عبور و عدم عبور سیالها را دارد ، شیر توپی می باشد که با نام های شیر گازی و بال ولو ( Ball Valve ) نیز شناخته می شود .
شیرهای توپی به صورتی می باشد که داخل آن ، یک گوی وجود دارد که از دو سمت باز بوده که مسیر عبور سیال می باشد و وقتی دسته شیر را به سمت نود درجه باشد مسدود می باشد که عدم عبور سیال را رقم می زند .
گوی داخل شیر توپی متصل به اهرم شیر بوده و با چرخش اهرم می توان شیر را بسته یا باز نگه داشت

 شیر توپی های استنلس استیل نیز می توانند به صورت جوشی ، دنده ایی ، فلنجدار باشند و آلیاژ شیرگازی استیل دنده ای ۲۰۱ و۳۰۴ و۳۱۶ میباشد که برای محیط ها و سیال های اسیدی مناسب میباشد که فشار کاری آنها ۲۰ تا ۶۳ بار میباشد.

شیر گازی سه تیکه استنلس استیل

شیر گازی سه تیکه استیل از شیرهای پر کاربرد در صنایع میباشد. شیر گازی سه تکه استیل در صنایعی همچون مواد غذایی، اسیدی و شیمیایی، دارویی و همچنین آب و فاضلاب کاربرد دارد. شیر گازی سه تیکه استیل به دلیل اینکه از فلز استیل در ساخت خود بهره برده است میتواند در برابر حالال ها مقاومت خوبی را از خود نشان دهد. و برای باز بست کردن و تمیز کردن داخل شیر راحت تر میباشد شیر گازی سه تیکه استیل در کلاس های مختلفی تولید میشود که باید نسبت به نیاز خود مناسبترین کلاس را انتخاب کنید.و دمای آن تا ۲۲۰ درجه مقاوم میباشد و فشار کاری آن از ۱۰ بار تا ۶۳ بار مقاوم میباشد.

شیرگازی یک تیکه استنلس استیل

شیر توپی یا گازی به صورت بدنه یک تیکه میباشد و برای باز بست کردن  به وسیله یک شفت باز بست میشود که باعث کاهش دبی میباشد جنس آنها ۲۰۱ و ۳۰۴ و ۳۱۶ میباشد 

شیر گازی لب جوش استنلس استیل

شیر گازی استیل لب جوش که در دو سر شیر حالت نیپل دارا میباشد که باعث جوش دادن لب به لب لوله میباشد که در آلیاژ های ۲۰۱ و ۳۰۴و۳۱۶ میباشد که فشار کاری ۱۰ تا ۸۰ بار تحمل دارد.

شیر گازی سه راهی استیل

شیر گازی سه راهی با عملکرد ال (L)

این شیر در صنایع غذایی،لبنی غذایی شیمیایی و اسیدی و آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد.این محصول در دو آلیاژ استنلس استیل ۲۰۱و 304 و 316 به صورت کانکشن دنده ایی از سایز 1/2 الی 4 اینچ موجود است.شایان ذکر است عملکرد تی (T) این محصول با مشخصات فوق موجود میباشد کاربرد شیر گازی سه راهی استیل در واقع کنترل حرارت سیال خروجی از شیر سه راهه میباشد. شیر گازی سه راهی استیل در مسیر سیال نصب میشود و یک سمت آن نیز میتواند به انشعاب وصل شود که بدین گونه امکان کنترل سیال فراهم خواهد شد.

شیرگازی کلاس 800 استیل

شیرتوپی یا شیر گازی کلاس ۸۰۰  بدنه این شیر گازی به صورت فورج تولید می شود . همچنین برای سیت ان نیز معمولا با توجه به بالا بودن فشار  ومیزان خورندگی بالای اسید محل مورد استفاده از  استیل ۳۰۴ یا استیل ۳۱۶ داخل تفلون به کار می رود. شیر های کلاس ۸۰۰ با بدنه های فولادی، بدنه استیل ۳۰۴ و بدنه استیل ۳۱۶ داخل استیل با محل اتصال لب جوش و ساکت ولد ورزوه ای تولید می شوندکه فشار بالا تحمل می‌کند.

شیرتوپی یا شیر گازی کلمپی 

شیر گازی کلمپی برای صنایع غذایی و دارویی قابل استفاده میباشد که آلیاژ آنها ۳۰۴ و ۳۱۶ که داخل آن پولیش شده و زنگ نزن میباشد 

شیر توپی فلنجدار استیل در کلاس های مختلف

شیر توپی فلنجدار استیل در کلاس های مختلف

امروزه یکی از محبوب ترین شیرآلات چرخشی ربع گرد در بازار جهانی هستند که انواع مختلفی از آنها در دسترس است. با این حال ، همه شیرهای توپی به یک شکل ربع گرد عمل می کنند یک کره باز و بسته می شود و اجازه عبور از طریق شیر را می دهد.

آب بندی

در طراحی شیر توپی ، یکی از مهم ترین جنبه ها کنترل ابعادی تمام قطعات فلزی ، سطح و تحمل نسبت به یکدیگر است. علاوه بر این ، توپ باید کاملاً گرد باشد و از پیش تنظیم شده مناسب برای چسباندن به مواد نرم تفلون یا سیت های سخت تر مانند PTFE تقویت شده ، پیک یا فلز باشد. راز هر نوع طراحی مهر و موم در این است که تغییر شکل محلی (به این معنی که در نقطه تماس سیت نتیجه می دهد) جنس بدنه استیل ۳۱۶ و ۳۰۴ و جنس توپ آن هم استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ و پر کردن حفره های بین توپ فلزی و سیت نرم ، بدون این بازده محلی ، نمی توانید عملکرد ضد حباب یا خلاء داشته باشید.

شیر توپی بین فلنجی


شیر توپی بین فلنجی استیل که عملکرد آن دستی می باشد و ربع گردمی باشد، بدین صورت که سیستم توسط دسته قفل می شود. بدنه به صورت یک تکه  و بین فلنج ها نصب شده است. سایر مشخصات فنی و مدل ها در زیر آورده شده است.

مشخصات فنی 

جنس بدنه: استینلس استیل 316

جنس استم: استینلس استیل 316

جنس سیت: PTFE  به علاوه 15% GF

محدوده دمایی: 25- تا 180 درجه سانتیگراد

حداکثر فشار: 16 بار  

توان نصب اکچیوتر برقی و بادی

شیر گازی پنوماتیک استیل همراه اکچیوتر

 

یک شیر توپی پنوماتیک را با توجه به کاربردي كه از آن مي‌خواهيد داشته باشيد، بايد انتخاب كنيد. شيرهايي با دریچه‌های توپی پنوماتیک، برای کنترل جریان یک رسانه، مایع یا گاز، با استفاده از یک توپ چرخان با یک سوراخ استفاده می‌شوند. توپ چرخان توسط یک محرک پنوماتیک که توانایی چرخاندن آن را دارد، کنترل خواهد شد. شیر توپی به دلیل عملکرد ساده، داشتن اطمينان كافی و عملکرد تدریجی و سریع ، عمر طولانی و کاربردهای وسیع، یکی از متداول‌ترین شیرآلاتي است كه در صنعت پنوماتيك مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

شیر توپی فلنجدار گیربکسی


بال ولو از جمله بارها با آن ها برخورد کرده اید. از این ولوها در لوله کشی ها نیز استفاده می شود. برای مثال در خطوط لوله های  گاز و آب منازل از این قطعات به منظور کنترل جریان سیالات استفاده می شود. همچنین در صنایع مختلف نیز به خاطر کارایی بالای آن ها برای این ولو ها در کلاس های ۱۵۰ ۳۰۰ ۶۰۰ ۹۰۰ ۱۵۰۰ ۲۵۰۰  عنوان مثال می توان در صنایع غذایی، نفتی و گازی و پتروشیمی ، دارویی، نساجی استفاده میشود

دیدن کالاهای دیگر وارد شوید