وقتی که آلیاژ استیل در شیر آلات مهم میشه  

 یکی از انواع فلزات بسیار پرخاصیت و کاربردی استیله و بخاطر اینکه تحمل هرگونه دما رو داره و عدم آسیب رطوبت همچنین عدم خوردگی جزو یکی از فلزات برتر محسوب می‌شه و به همین علت از اونها در ساخت انواع شیر‌ها مثل شیرگازی استیل به وفور استفاده میشه.

درباره شیرگازی استیل :

شیر گازی استیل

 یکی از انواع شیر‌آلات استیله که از مدل شیر‌های یک چهارم و چرخشی هست که در واقع یک نوع شیر ربع گرد مربعی بحساب میاد وهمانطور که از اسمشون پیداست آلیاژ از جنس استیله . به خاطر همین نسبت به رطوبت، خوردگی و غیره کاملا مقاومه.شیر گازی استیل از گروه محصولات بال ولو های استیل بحساب میاد و متریال تولید شده اکثر آنها اغلب استنلس استیل هستش که میتونن از استیل سری 200، 300 و 400 یا 1000 وگ و 2000 وگ پیروی کنن.  شیرگازی استیل 316 برای اسید و سیالات و مواد شیمیایی که درصد فرسایش یا خورندگی بالایی دارن مورد استفاده قرار میگیره و شیرگازی استیل دنده 304 برای بخار یا سیالاتی که خورندگی کمتری دارند کاربرد داره .شیرگازی استیل به کمک یک اهرم ساده به صورت ربع گرد و به سادگی باز و بسته میشن .

کاربرد شیرگازی استیل 304 و 316 :

از شیر گازی استیل 304 و 316 در صنایع مختلفی استفاده میشه از جمله صنایع غذایی، نفت و گاز مورد استفاده قرار میگیره .که از اون برای کنترل، قطع و وصل کردن جریان سیال استفاده میشه.توپی کروی داخل بدنه شیر هنگام چرخاندن دستگیره شیر مقابل جریان قرار میگیره و مانع از عبور آن میشه. از شیر گازی استیل 316 در مکانهایی که خورندگی بیشتری دارند مثل مخازن اسید، آب دریا، کلر و... 

از شیر های 304 برای مصارف معمولی تر مثل عبور آب و صنایع غذایی، لبنی که خوردگی کمتری دارن و بهداشت مهمترین و بهترین کاربرد در استنلس ایجاد میکند استفاده میشه.هر دو مدل شیر 304 و 316 بهداشتی و ضدزنگ هستن.از دیگر کاربرد های شیر گازی استیل استفاده ازش به عنوان شیر تخلیه مخازن استیل و تاسیسات شهری، ساختمانی، کشاورزی و آبیاری استفاده میشه.

اعداد بکار رفته در کنار هر شیر گازی مثل ۳۰۴ و۳۱۶ و غیره چه معنی دارد؟

 به طور کلی اعدهایی که در کنار هر شیر نمایش داده میشن به معنای نوع و درصد ترکیبات مختلف و همچنین عناصر به کار رفته در آن‌ها هستن که برای نمونه در مدل ۳۰۴ به خاطر وجود نیکل در ترکیبات آهن و کروم موجود در این لوله مقاومت این محصول افزایش پیدا کرده در جاهایی که حساسیت اسید بالا نباشه میتوان از شیر گازی 304 استفاده کرد

و در شیر گازی استیل ۳۱۶ از آلیاژ نیکل و مولیبدن در کنار سایر ترکیبات استفاده شده که مقاومت این شیر را افزایش داده و میشه از اون در مکانهای بسیار مرطوب مثل دریا و در سیال هایی با وجود اسید خورندگی بالا میتوان با خیال راحت از آن‌ها استفاده کرد. 

شیر گازی استیل کیتز چیست و کاربردها نکات مهم و مشخصات فنی این شیر در صنایع مختلف :

شیر گازی استیل کیتز برند مادر برای کشور ژاپن میباشد اما با وجود واردات از چین باعث شده ما این شیر گازی رو به تولید چین بسپاریم و برای شما چون از ویژگی های بسیار زیاد برخورداره وجهت کاربردهای خانگی و صنعتی بسیار پر مصرفه.این محصول بسیار باکیفیت بوده و میتوان به شکل های گوناگون ازش استفاده کرد.محدوده دمایی که این نوع شیرها میتونن تحمل کنن حداکثر تا 120 درجه است که به راحتی میتونن تحمل کنن. تحمل فشار در شیر گازی کیتز بسیار بالاست .مهم تر از همه احتمال نشتی در این نوع شیر بسیار کمه و به راحتی میتونیم از اونها استفاده کنیم. 

نکات مهمی که در هنگام خرید شیر گازی استیل کیتز  یا (ball valve kitz)به اون توجه بشه اینه که در موقع خرید شیر گازی استیل باید از سلامت شیر و تک تک قطعات آن نظیر بدنه، سوپاپ، توپ چرخشی و غیره اطمینان داشته باشیم. محصول انتخابی  باید به شکل پلمپ شده باشه و همه ی نشانه‌های معتبر استاندارد تولید رو داشته باشه و توسط برند معتبری تولید شده باشه و تا حد امکان از فروشگاه مطمئن خریداری نمایید.

مشخصات فنی شیر گازی کیتز استیل (ball valve steel 304/316 kitz) :

یکی از مهم ترین مشخصات این شیر مونتاژ بسیار ساده و روان اون هستش یک دسته فلزی برای باز و بست کردن یک بدنه با آلیاژ استنلس استیل داخل بده یک گوی تمام استیل که وسط گوی خالی میباشد که سیال به راحتی بتواند عبور کند و دو طرف این گوی برای آبندی شیر از تفلن (ptf) استفاده شده است . که این حالت برای استفاده های مختلف و سرویس کاری های متنوع بسیار مناسب هست.که این مونتاژ در این محصولات سبب شده تا بهترین قیمت های موجود رو در اختیار داشته باشه البته قیمت ها بستگی به سایز و آلیاژ شیر داشته شیر گازی استیل کیتز که مارک آن روی دسته شیر حک شده است  نمونه های تمام جوشی داره که برای مصارف فشار بالا بسیار مناسب تر هستن و نمونه های دنده ای برای فشار های ۲۰ بار مناسب میباشد .تعمیرکردن در مدل دوتیکه شیر ها امکان پذیر نیست، اما در کیفیت بالای اونها شکی نیست. ولی درصورت درخواست مدل سه تیکه آنها قابل تعمیر میباشند پس تاکید میکنم آبند کردن کامل شیر کیتز به عهده ی دو عدد واشر از جنس تفلون (ptfe) که این وظیفه را به عهده دارن بخاطر داشتن این ابندهای تفلونیه که تحمل دمایی نسبتا خوب و جلوگیری از دفرمه شدن انها که در نتیجه عملیات ابند را در شیر گازی کیتز به خوبی اجرا میکنه برای همین  توصیه ما به شما این است که از این نوع ولوها در حداکثر دمای 170 درجه سانتیگراد استفاده بشه و در دماهای بالاتر ازگیت ولو یا ولوهایی باید استفاده کرد که ترجیحا تمام فلز باشن .



از انواع نمونه های موجود میتونیم به شیر گازی استیل کیتز دو تکه و سه تکه اشاره کنیم.

نمونه های دو تکه ای بسیار پرمصرف تر از دیگر نمونه های موجود می باشند. در تیپ های بسیار متنوعی می توان این شیر های دو تکه را قرار داده و به خوبی آن ها را نصب کرد. در حالت کلی می توان از این محصولات در صنایع بسیار متنوعی استفاده کرده و بالاترین کاربرد ها را نیز مشاهده کرد. این نوع شیر ها تا فشار 2000 وگ را به راحتی تحمل کرده و در سایز های بسیار متنوعی موجود می باشند.از ۱/۲ الی۴ اینچ

اتصال دنده ای در شیر کیتز بسیار پرطرفدار بوده و برای مصارف مختلف و متنوع نیز بسیار مناسب می باشند. تا سایز 4 اینج را می توان در این محصولات مشاهده کرده و به خوبی آن ها را مورد استفاده قرار داد. این نوع شیر به صورت کلی دارای عملکرد 90 درجه می باشند. استیل ضد زنگ 201، 304 و 316 را می توان به راحتی در این محصولات مشاهده کرد. به دلیل وجود قفل کن در این محصولات شیر گازی می توان درجه بالاتری از ایمنی را نیز در اختیار داشت.